TAKI, TASARIM VE SANATI ; MODERN SATIŞ VE PAZARLAMASI

TAKI, TASARIM VE SANATI ; MODERN SATIŞ VE PAZARLAMASI

Yazar: İbrahim Özkaya Okunma Sayısı: 1122 Yayınlanma Tarihi 08 Jun 2017 Yorum: 0

TAKI, TASARIMI VE SANATI

Takı, insan vücudunun çeşitli bölümlerini süslemek için eski çağlardan beri kullanılan objelerdir.

İnsanoğlu var olduğundan bu yana korkularını yenmek, yücelik kazanmak, gücünü göstermek, güzel görünmek gibi gerek dinsel gerekse geleneksel sebeplerle bu tür aksesuarları tercih etmişlerdir.

Takılar giyimin tamamlayıcı unsurlarıdır. Takılar kimi zaman kıyafeti tamamlayan, kimi zaman da farklı kullanım alternatifleriyle giysilerimizi renklendiren olmazsa olmaz aksesuarlardır. Zaman zaman kadın ya da erkek olalım farklı ruh hallerimizi de yansıtabilirler. Bazen de bir ifade şekli olarak karşımıza çıkarlar.

Takıda tasarım aşaması bir sanattır desek yanlış olmaz. Tasarım aşamasındaki düşünce, hayal gücü ve inanılmaz emeği nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. Bu aşama fazlasıyla övgüyü hak ediyor.

Tarih boyunca insanlar edindikleri bilgi, tecrübe ve birikimlerini kullanarak yaratıcılık, ustalık ve sabırla birleştirerek hayranlıkla baktığımız takıları gözlerimiz önüne getirmektedir.

Tasarımdaki birinci aşamada, değişik kaynak ya da hayal gücümüzden etkilenerek çizimler yapılmakta, günün modasından ve renklerinden de etkilenilmektedir. Bazı çizimler bilgisayar ortamında gerçekleşmek de , üç boyutlu kalıplar alınmakta, model muma uygulanarak kalıp çıkartıldıktan sonra eriyen gümüş ve altın döküm yapılmaktadır. Birçok tamamlayıcı işlem aşamasından sonra obje cilalanarak son şeklini almaktadır.

Üretimden çıkan her takı farklı bir tarz yaratır. Bu tarzı ortaya çıkaran onun tasarımı ve sanatıdır.

Duyguları ve insanın kendisini betimleyebileceği en güzel yöntemlerden biridir takı, tasarımı ve sanatı,

Hem taşıyanı, hem de tasarlayanın kendini iyi ve güzel hissetmesini sağlar takı , tasarımı ve sanatı,

Taşıyanda ve tasarlayanda estetik duyguları geliştirir takı, tasarımı ve sanatı,

Hayal kurmaktır, kurduğun hayali gerçekleştirmektir, ona bakmak ona dokunmak, onu hissetmektir takı, tasarımı ve sanatı,

Kimi zaman kendini ifadedir,

Kimi zaman özgürlük gibi,

Kimi zaman sadece öylesine,

Kimi zaman da Aşk’tır takı, tasarımı ve sanatı.

MODERN SATIŞ VE PAZARLAMASI

SATIŞ : Bir tüketicinin veya müşterinin bir ürünü yada hizmeti satın almasını sağlamaya yardım etme veya yönlendirme çabasıdır.

Aynı zamanda; uygun zamanda, en uygun kişiye, en uygun yerde, en uygun yöntemle ve uygun bir bedel karşılığında el değiştirmesidir.

PAZARLAMA : Kişilerin ve firmaların uygun bir biçimde değişimini sağlamak üzere ürünlerin, hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılmasını, fiyatlandırılmasını, dağıtımını ve satış çabalarını planlama ayrıca da uygulama sürecine verilen isimdir.

Pazarlama; üretimden önce başlar ve satıştan sonra da devam eder. Pazarlamada amaç ; şirkete ya da markaya hem yeni müşteri çekmek hem de mevcut müşteriyi korumaktır. Pazarlama müşteri odaklılığı gerektirir. Pazarlamada ana hedef ; şirketin tüm stratejilerini müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda yönetmektir. Pazarlama; analizdir, iletişimdir, yaratıcılıktır.

Günümüzün en ayrıcalıklı satış ve pazarlama ağı TEKNOLOJİ ile gerçekleşmektedir. İnternetin çok hızlı gelişerek hayatımıza girmesi ile beraber dijital pazarlama ve sosyal medya ağları satış ve pazarlama içinde büyük bir pay sahibi olmuştur.

Sosyal medya platformlarının hızlıca internet dünyasına yerleşmesi sayesinde kullanıcıların birbirleriyle anlık iletişim kurması ve ulaşması çok hızlanmıştır. Böylece akıllı telefonlar ve internet teknolojileri hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuşlardır. Böylece internet teknolojilerini de satış için kullanmak hem mecburi hem karlı ve hızlı bir araç haline dönüşmüştür. Bunun da satış şekline bir anlamda sosyal satış diyebiliriz. Sosyal adı verdiğimiz bu satışlar da; ürün ya da hizmetlerimizin satışı için dijital ortamda ilişki kurma, geliştirme ve güçlendirme sürecini oluşturmaktadır.

Günümüzde sosyal satış, potansiyel müşterilere ulaşmanın , onlara görsel sunum yaparak ve teklif sunarak satış yapmanın en kolay yoludur.

Peki bu kolay ama bir o kadar da güçlü bu yolu nasıl kullanmalıyız ?

Öncelikle var olan tüm bilgilerinizin, bloglarınızın, sosyal medya hesaplarınızın, web sitelerinizin müşterilerinize en iyi deneyimi yaşattıracak şekilde hazırlanması ve sunulması gerekir. Aynı zamanda doğru bir dijital pazarlama planı da şarttır.

Müşterilerimizi kendinize, markanıza bağlamanız; doğru zamanlarda daha fazla ilgi gösterebilecekleri ve vazgeçemeyecekleri içerikler sunmaya devam etmenizi gerektirecektir. Ne eksik ne de fazla. Ayrıca markanıza ve ürünlerinize olan ilgiyi sıcak tutacak hatta bağımlılık yapabilecek kampanyalar ve promosyonlar yapmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Ve son olarak; tüm bunları yaparken takıya, tasarım ve sanatına dürüstlüğünüzü ve sevginizi eklemekten asla geri kalmayın.

Sevgiyle kalın.

Yorumlar
Yorum Yap